PENB

 

Co to je?

PENB znamená Průkaz energetické náročnosti budovy, někdy nepřesně nazývaný jako „energetický štítek“.

Podobně jako domácí spotřebiče mají svůj energetický štítek, také budovy mají svůj „štítek“, tedy PENB.

PENB objektivně informuje o náročnosti budovy na spotřebu energií. Budovu hodnotí komplexně. Pro výpočet používá hodnoty nastavené stejně na všechny budovy, aby byl výsledek neovlivněný subjektivním využíváním energií (například když někdo topí více, někdo méně apod.). Zohledňuje použité materiály na výstavbu, technologie pro vytápění, chlazení, ohřev vody, svícení, větrání a úpravu vlhkosti. Výsledkem je zařazení budovy do jedné ze 7 kategorií A (mimořádně úsporná) až G (mimořádně nehospodárná).

 

 

K čemu slouží?

PENB může být praktickým pomocníkem při hledání a porovnávání nemovitostí z hlediska spotřeby energie. Ukáže Vám, jak vysoké či nízké náklady na energie můžete u dané budovy očekávat. PENB může prodávajícím zvýšit atraktivitu a cenu nemovitosti.

 

Potřebuji ho?

Určitě ano. Povinnost mít zpracovaný PENB upravuje zákon č. 406/2000 Sb. O hospodaření energií. Při prodeji či pronájmu budovy nebo její ucelené části (bytu nebo kanceláře) musíte přiložit ke smlouvám PENB. PENB si musíte nechat vystavit také při výstavbě nové budovy nebo změnách již dokončené budovy (např. po zateplení, revitalizaci apod.). Zákon uvádí i výjimky. Mimo jiné třeba budovy pro rekreaci (chaty, chalupy) povinnost mít PENB nemají.

 

Kde ho seženu?

PENB vypracovává energetický specialista s oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu. Pokud jste vlastníkem bytu, požádejte o PENB Společenství vlastníků. Nebo v případě družstevního bytu družstvo.

 

Platnost

Platnost od vypracování PENB je 10 let, nicméně pokud v průběhu platnosti PENB dojde k větší změně v energetické náročnosti budovy, např. zateplením pláště budovy, pak jeho platnost končí a je potřeba si nechat průkaz vypracovat nový.

 

Potřebujete PENB a nevíte, kde začít? Kontaktujte mě a ja Vám PENB zajistím!